Kvalitu našeho medu můžeme zaručit díky sofistikovanému systému kontrol. Z principu neusínáme na vavřínech a nenecháváme se ukolébat úspěchem. Nikoli snad proto, že bychom si nebyli jistí tím, co děláme, ale proto, abychom vám mohli nabídnout ten nejlepší výsledek.

Když se řekne „med“

Pravdou je, že medem dnes označuje ledaskdo ledasco, ovšem ten pravý a jediný je jen ten, který odpovídá poměrně přesné definici složení. Med obsahuje především z jedné třetiny ovocný cukr, zhruba stejné množství hroznového cukru, pak nejvýše 18 % vody a samozřejmě enzymy, organické kyseliny a další zdraví prospěšné látky.

Rozhodně do medu nepatří přidaný cukr nebo sirup (tzv. pančování cukrem), barviva (např. barvení karamelem) nebo chemikálie (např. antibiotika nebo pesticidy).

honeymix ochucené medy

Kdo určuje pravidla?

Přesnou charakteristiku medu jasně formuluje česká Vyhláška č. 76/2003 Sb., neboli Vyhláška, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony. V ní můžete najít nejen definici medu a jeho složek, ale také na jaké druhy se dělí, jaké náležitosti musí splňovat jeho značení a také jaké požadavky jsou kladeny na jeho jakost.

kvalita

Náš systém řízení a kontroly kvality

Klademe velký důraz na výběr teritorií chovu včel i samotných včelařů a každá dodávka medu se kontroluje ve výrobní laboratoři ještě před samotným zpracováním. Pod drobnohledem je pak med i v průběhu zpracování a také na výstupu. Veškeré výrobní procesy podléhají prestižní certifikaci FSSC 22000 (mezinárodní systém certifikace zdravotní nezávadnosti, který vychází z ISO 22000).

Nezávislé testování v Česku

V České republice má na starosti kontrolu medu Státní veterinární ústav, Oddělení hygieny potravin a krmiv. Naše vzorky zde byly otestovány dle Vyhlášky č. 76/2003 Sb. na smyslové požadavky (konzistence a vzhled, chuť, barva) a fyzikální a chemické požadavky (celkem osm parametrů - obsah fruktózy, glukózy a sacharózy, obsah vody a další).

Expertní analýzy v prestižních německých laboratořích

Největší pozornosti se našemu medu dostává v prvotřídních laboratořích INTERTEK v Německu, které mají více než 130 letou tradici a fungují ve stovce zemí světa. Každá výrobní šarže zde obdrží vlastní certifikát, který se skládá až ze 17 protokolů a více než 70 parametrů.

Proč jsme tak posedlí kontrolou?

Protože milujeme med a nesneseme pomyšlení, že by si někdo zahrával s jeho kvalitou nebo ho dokonce v této podobě dodával zákazníkům. Státní potravinářská inspekce každý rok kontroluje med v tržní síti. Například v roce 2018 propadlo 40 z 81 vzorků, v roce 2019 pak 14 z 38. Mezi nevyhovující vzorky přitom patřily jak medy pocházející ze zemí mimo EU, tak medy původem z EU a České republiky. Jedinou zárukou prvotřídní kvality je tak důsledné a profesionální testování, a proto do něj investujeme nemalé úsilí.honeymix certifikát