Medový dárek jako velikonoční tradice

Když se řekne Velikonoce, co vás napadne jako první? Vajíčka? Beránek? Nádivka? A co takhle med? Ačkoli se o tom v dnešní době již příliš nemluví, med býval důležitým signálem pro druhé, že vám na nich opravdu záleží. Jeho darováním jste totiž podle velikonočních lidových tradic pomohli chránit zdraví druhých.

Pro nábožensky založené patří Velikonoce k nejvýznamnějším svátkům v roce, pro ostatní platí zpravidla za jednoznačný signál, že nastává konec dlouhé zimy a začíná se probouzet příroda – zvířata, rostliny a samozřejmě také včelí úly. Přichází nová sezóna výroby medu a možná i proto hrál v tomto období tak důležitou roli v lidových zvyklostech.

Na Zelený čtvrtek, letos tedy 1. dubna, nezapomeňte brzy vstát a ještě před východem slunce sníst alespoň jednu lžičku medu. Měl by vás na příští rok ochránit nejen před včelími a dalšími žihadly, ale také například před uštknutím hada. Máte-li obavy z následků globálního oteplování a trápí vás nízká hladina spodní vody, pak můžete trochu medu nakapat do své studny. Říkávalo se, že takto z ní voda jen tak nevyschne. Pokud je vám však líto svou oblíbenou lahůdku jen tak někam nalít, aniž byste si na něm zároveň pochutnali, použijte ho raději do tradičních velikonočních medových jidášů. Jejich pletení sice vyžaduje určitou manuální zručnost, ale jejich chuť vám určitě rozzáří velikonoční dny.

Ať už se rozhodnete zapojit med do svých velikonočních aktivit jakkoli, měli byste pamatovat na jednu důležitou věc – aby měl med své zázračné účinky, musí být podle lidové tradice darovaný. Zkuste tedy udělat radost svým blízkým dárkovou sadou z nabídky HoneyMix a nenápadně jim tak naznačit, že i vy byste o Velikonocích ocenili pár lžiček darovaného zlatavého moku!

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December