Přírodní med na míru vaší chuti

list Kategorie: Chuť

Že si mezi ochucenými medy HoneyMix můžete vybrat příchuť medu podle své aktuální nálady nebo třeba počasí, už zřejmě víte. Ale napadlo vás, že jemné odstíny chutí a vůní nabízejí i jednotlivé druhy čistě přírodních medů HoneyMix? Prozkoumejte blíže naši nabídku a objevujte jemné nuance přírodních medů.

Charakteristiku květového medu ovlivňuje především rostlina, jejíž nektar při výrobě medu včely použily. Med do určité míry přebírá její vlastnosti a kvality. Žádný med přitom není stoprocentně jednodruhový, protože přirozeně nelze přikázat včelám, kde přesně nektar sbírat. Složení však lze ovlivnit jednak umístěním úlu (včela vylétá zhruba do 5 km od svého úlu) a jednak vhodně zvoleným obdobím stáčení medu.

Pohankový med

Pohanka patří k rostlinám oblíbeným mezi zastánci zdravé výživy. Obsahuje rutin, který je známý pro pozitivní účinky při léčbě křečových žil a dalších cévních potíží. Zinek zase posiluje obranyschopnost a cholin regeneruje jaterní buňky. Pohanka vykvétá během července a srpna.

Pohankový med patří v našich končinách k těm vzácným, neboť se zde pohanka ve velkém množství nepěstuje. Je to ovšem velká škoda, protože se jedná o skutečný chuťový požitek. Med intenzivně „rustikálně“ voní, okamžitě vám připomene venkov. Pocitově není tak sladký jako ostatní medy, spíše ucítíte lehkou hořkost, která je ovšem stejně příjemná jako u čerstvě připraveného karamelu. Pohankový med má tmavě hnědou barvu a velmi hustou konzistenci.

Akátový med

Trnovník akát patří mezi listnaté stromy, které v našich přírodních podmínkách kvetou v období května a června. Květy akátu se používají v lidovém léčitelství na podporu trávení, zlepšení látkové výměny a také pro uvolnění napětí svalů.

Akátový med představuje dokonalý protipól medu pohankového – chuťově velmi sladký, vůní jemný a svěží, barvou světlý až skoro průzračný a konzistencí vláčný. Med je ideální pro milovníky tekutých medů, protože velmi pomalu krystalizuje.

Květový med se slunečnicí

Zlaté lány rozkvetlých slunečnic nepřitahují jen oko romantického pozorovatele, ale také pilných včel zhruba od června do září. Květy slunečnice se někdy zmiňují v souvislosti se záněty dýchacích cest, snižováním horečky a redukcí pocení. Zajímavá je ovšem i stará ájurvédská metoda cucání slunečnicového oleje pro očistu organismu nebo zmírnění paradentózy.

Med s vysokým podílem slunečnicového pylu má zářivě žlutou barvu a intenzivní ovocnou vůni. Jelikož poměrně rychle krystalizuje, je ideálním adeptem pro pastování, které slunečnicovému medu propůjčuje praktickou a trvanlivou konzistenci. Jedná se o jeden z posledních medů včelařské sezóny.

Lipový med

Typickou omamnou vůni lipových květů si můžeme vychutnávat zpravidla během června, v nejteplejších oblastech už koncem května. Lipové květy lidé sbírají a následně suší zejména kvůli čajovým směsím proti chřipce a nachlazení. Používají se také k odhlenění a snižování horečky.

Lipový med je světlounce žlutý až nazelenalý a svou výraznou vůní zcela jistě nezapře svůj původ. Letní vánek prosytí kuchyni už po pouhém otevření sklenice. V chuti lipového medu najdeme cosi osvěžujícího, mentolového.

Luční med

Luční kvítí je jedno z prvních, které můžeme v přírodě po zimním spánku objevit. Svěží jarní louky nabízejí pro potěchu oka tisíce pestrobarevných bylin, které si včely rozhodně nemohou nechat ujít. Složení, chuť i vůně lučního medu silně závisí na skladbě bylin, která je zrovna včelám k dispozici. Jedná se o jemný, sladký, lahodný med pro každou příležitost.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December