Pastování medu jako cesta k ideálnímu kompromisu

list Kategorie: Zajímavosti

Čerstvý med je tekutý a hraje všemi odstíny zlaté. Perfektně se s ním pocáká müsli, ale z chleba má tendenci stékat. Časem med krystalizuje, je to jeho přirozená vlastnost. Snáze pak drží na lžičce, ale zase se s ním hůře pracuje. Perfektním řešením je pastování, tedy metoda řízené krystalizace medu. V čem tento jednoduchý, ale praktický nápad spočívá?

Během řízené krystalizace medu se v medu postupně tvoří velice malé krystalky, díky kterým se med posléze nesráží do velkých tvrdých a neforemných krystalů. Výsledkem je hladký a jemný medový krém, který dále nemění svou konzistenci.

V zásadě existují dva způsoby pastování medu. V prvním případě (metoda Eltona Dyce z roku 1935) se med nejprve zahřeje, aby se zničily kvasinky, a pak prudce zchladí na teplotu kolem 24 °C (teplota nižší než bod tání medových krystalů). Následně se přidá zhruba 5 % jemně krystalického medu a směs se uskladní při teplotě cca 14 °C. Za přibližně dva týdny vznikne hmota podobná fondánu. Druhý způsob pastování medu, kterým se připravují medy HoneyMix, se zcela vyhýbá pasterizaci, resp. zahřívání medu. Do tekutého medu se přidají mikroskopické medové krystaly v poměru zhruba 1:10 a směs se při teplotě 13-21 °C asi 80 hodin přerušovaně míchá, dokud nevznikne med krémové konzistence.

Pastování otevírá medu další úžasné možnosti využití. Mezi naše oblíbené patří přimíchávání lyofilizovaného ovoce při výrobě ochucených medů HoneyMix. Avšak i u přírodních medů má pastování své místo, zejména u těch, které sami rychle krystalizují jako třeba med lipový.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January February March April May June July August September October November December